Úvod > Kultura a sport

Kultura a sport

Kultura

V obci je rozsáhlá společenská a kulturní činnost. Jedním ze základních svátků v obci jsou hodové slavnosti, které se konají v červnu na svátek sv. Jana Křtitele. Do těchto slavností jsou zapojeny především děti, jak ze základní tak i z mateřské školy. Dále jsou pořádány vesnické veselice různých spolků a organizací, plesová sezóna, pěvecká vystoupení ve zdejším kulturním domě a bohoslužby v kostele. Podařilo se též obnovit místní tradici kácení máje na vodě na rybníku v Rybníčku.

Místní spolek hasičů má asi 20 členů. Pracuje zde i mládežnický spolek. Hasiči každoročně pořádají plesy a účastní se hasičských soutěží.

Myslivecké sdružení má 30 členů. Myslivci mají svoji střelnici, kde pořádají soutěže ve střelbě na asfaltové holuby. V sezoně pořádají hon na kačeny, bažanty a zajíce.

V obci aktivně funguje kulturní výbor. Pravidelně pořádá vítání dětí a programy pro důchodce. Nezastupitelnou úlohu v udržování a rozvíjení společenského života v obci sehrává obecní úřad, který je u řady akcí garantem. Obec společně s místními občany se také podílela na financování nového kostelního zvonu, který byl vysvěcen za přítomnosti dvou biskupů dne 4. května 1998, je také spoluorganizátorem oslav "600 let založení obce Rybníček", které byly v roce 1999.

Sport

Udržování a rozvíjení společenského života se daří především ve sportovní činnosti.

TJ Sokol má v obci již 70 letou tradici. Je zde organizováno více jak 60 členů nejrůznějšího věku, kteří se během roku zúčastňují různých sportovních akcí, ale i brigád na zvelebení sportovního areálu. Všechny tyto akce finančně podporuje místní obecní úřad. Za poslední roky byl viditelně zrenovován sportovní areál, celková rekonstrukce šaten, automatická závlaha hřiště.

Předseda  Jan Klajbl

Pro sportovně kulturní akce bylo na asfaltovém hřišti zřízeno pódium a nové lávky. Bylo úplně zrekonstruováno hřiště na volejbal, které využívá široká veřejnost. Je zde i kiosek, udírna a klubovna, kde se při akcích připravuje občerstvení.

Novou školní tělocvičnu využívá během zimního období široká veřejnost z Újezda a okolí. V létě TJ Sokol organizuje karnevaly na hřišti, každoročně pořádá plesy a společné silvestry.

TJ Sokol se skládá z několika sportovních oddílů:

• oddíl kopané, který má mužstvo mužů, starších a mladších benjamínků
  • oddíl stolního tenisu
  • oddíl volejbalu

Nejčinnější složkou TJ je fotbalový oddíl mužů, starších a mladších benjamínků, kteří hrají II. třídu okresního přeboru. Za poslední roky mnoho talentovaných hráčů skončilo v ligových mužstvech.

Oddíl stolního tenisu - muži a žáci, hrají II. třídu oblastního přeboru a dosahují dobrých výsledků.

Novou školní tělocvičnu využívá během zimního období široká veřejnost z Újezda i okolí. V létě Sokol organizuje karnevaly na hřišti, každoročně pořádá plesy a společné silvestry.

Lední hokej – od roku 2001 působí v obci amatérský tým ledního hokeje HC Šneci Újezd. Mužstvo hraje své domácí zápasy na zimním stadionu v Uničově, který je od obce vzdálen asi 6 km. Mužstvo začínalo v soutěži RRL (Regionální rybníkářská liga), která se později změnila na OAHL (Olomoucká amatérská hokejová liga). V současnosti působí v ŠHL (Šmatlácká hokejová liga), jejíž základy jsou položeny také v Újezdě.