Úvod > Obec > Aktuality

Štítky:

ROUŠKA - jak ji používat, prát a dezinfikovat

Datum konání: 20. 3. 2020

Jak používat roušku

Aby fungovala, je třeba ji správně používat a pečovat o ni. Ať už máte podomácku vyrobenou, anebo tu lékařskou (platí to ovšem i pro respirátor), dbejte na to, aby vám dobře přilnula k obličeji. Každé její odchlípnutí znamená, že šíříte do ovzduší kapénky. Nasazujte si ji vždy s umytýma rukama. Po tu dobu, co máte roušku na obličeji, vyvarujte se jakýchkoliv dotyků. Pokud se tak stane, použijte na ruce antibakteriální gel.

Jak ji prát a dezinfikovat?

Rouška vydrží na ústech zhruba tak dvě až čtyři hodiny, než prosákne vlhkost. Může to být ovšem i kratší doba. Záleží na tom, jak moc mluvíte. Až si roušku opatrně sundáte (nesahejte na její vnější část, mohly na ní ulpět infikované kapénky), nezapomeňte si opět Pokud máte roušku jednorázovou, nikam ji ani nepokládejte a rovnou se jí zbavte. Člověk, který je infikovaný koronavirem a nosí roušku i v domácnosti, aby nenakazil ostatní, ji musí po sundání zavřít do plastové krabice či do igelitového pytlíku, a důkladně uschovat. Rouška se pak likviduje jako nebezpečný odpad.

Pakliže máte látkovou, je potřeba ji sterilizovat. Pokud máte odrostlé děti, možná si vzpomenete na vyváření plenek. Abyste si byli jistí, že jste roušku zbavili všech případných virů, nechte ji ve vodě projít varem a posléze samovolně vystydnout. Lze ji také prát, ale alespoň na 60 °C. Roušku pak vyžehlete.

Autor: obec Publikováno 20. 3. 2020 10:43

10 ZÁSAD PROTI RESPIRAČNÍM CHOROBÁM vč. COVID-19

10-zasad-proti-respiracnim-chorobam-vc-koronaviru-a-covid-19-1.png

Autor: OBEC Publikováno 20. 3. 2020 10:26

Změna času nakupování základních životních potřeb pro seniory nad 65let

Všem osobám se zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin,

hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, v čase mezi 7: 00 hod. – až 9: 00 hod.,

a to s výjimkou osob starších 65 let věku, včetně zajištění nezbytného doprovodu, osob, které jsou

držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu, zaměstnanců nebo osob

v obdobném poměru zařízení poskytujících pečovatelskou službu a majitelů a zaměstnanců

provozovatele prodejny nebo osob v obdobném poměru.

Toto mimořádné opatření nabývá účinnosti dnem 20. března 2020.

Do lékáren se nově může bez ohledu na věk kdykoli

zasady.png

Autor: obec Publikováno 20. 3. 2020 10:18

NAŘÍZENÍ VLÁDY ČR - ROUŠKY

Datum konání: 19. 3. 2020

Vláda  ČR zakazuje s účinností od 19. března 2020 od 00:00 hod. všem osobám pohyb a pobyt na všech místech
mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka,
šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének

Autor: obec Publikováno 19. 3. 2020 14:39

POTVRZENÍ O KARANTÉNĚ PRO ZAMĚSTNAVATELE

Datum konání: 19. 3. 2020

Potvrzení o karanténě vydává pro zaměstnavatele a okresní správu sociální zabezpečení Krajská hygienická stanice na základě elektronicky zaslané písemné žádosti (formulář je ke stažení zde) na e-mail potvrzeni.karantena@khsolc.cz.

Pokud nemáte možnost poslat e-mailem, vyplněné formuláře vhazujte do schránky OÚ a my za vás odešleme.

Autor: obec Publikováno 19. 3. 2020 12:02

OMEZENÍ OTEVÍRACÍ DOBY ČERPACÍ STANICE ÚJEZD - RYBNÍČEK

Datum konání: 17. 3. 2020

Čerpací stanice Újezd – Rybníček
Nabídka: motorová nafta, benzín Natural 95, LPG, PB láhve, doplňkové zboží.
Adresa: Rybníček 487, 783 96 Újezd, tel.: 734 646 817, email: cerpacka.rybnicek@mjm.cz
Otevírací doba: Po - Pá 6.00 - 15.00, So 6.00 - 12.00.

Autor: obec Publikováno 17. 3. 2020 14:45

Aktuální informace pro místní občany, spojené s COVID-19

Datum konání: 17. 3. 2020

Nabízíme nemohoucím občanům (senioři, v karanténě, ZTP, …) službu nákup a dovoz potravin.

Obraťte se v pracovní dny mezi 8.00 – 12.00 hod na telefonní číslo +420 732 700 802,

na kterém sdělíte své požadavky. Tato služba pro naše občany je zdarma a bude trvat do odvolání.

Pošta v Újezdě bude do odvolání otevřena v pracovní dny pouze od 8:00 do 11:30 hod. Je pozastaven prodej losů a sázkových her, neprodávají se noviny a časopisy.

Rovněž žádáme všechny občany, aby pobočky České pošty navštěvovali pouze v nejnutnějších případech.

Česká pošta dále oznamuje švadlenkám, že pokud budou chtít někomu posílat roušky – zabalte je do průhledného obalu a výrazně označte, že to jsou roušky. Česká pošta vám je odešle zdarma.

Dále všechny žádáme, aby na e-shopech nakupovali pouze věci, které nutně v současné době potřebují.

Autor: obec Publikováno 17. 3. 2020 8:57

Obecní knihovna bude do odvolání uzavřena

Datum konání: 16. 3. 2020

Obecní knihovna bude do odvolání uzavřena