Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Historie > František Neužil

František Neužil

Narodil se 9. května 1907 na Jezerách (nyní Pozořice u Vyškova). Významný moravský spisovatel starší generace, který v letech 1933 - 36 působil jako správce české menšinové školy v Rybníčku. To už měl za sebou tři sbírky básní.

František Neužil na besedě v újezdské škole r. 1977
 
V Rybníčku však literárně debutoval, když zde napsal první svůj román "Země v průvanu", kde vylíčil boje o hlasovací právo v roce 1905. Román Země v průvanu vyšel v roce 1936 v Brně jako prémie Moravského kola spisovatelů. Napsal celkem 19 románů a knihu vzpomínek "Stříbrné vzpomínání". Psal o historii, ale také o životě sedláků a dělníků rodného kraje. Alespoň některé z jeho románů: Plemeno Hamrů, Prsten, Mezi námi noc, Královna Eliška, Zlomená pečeť, Bosý biskup z Libice. V roce 1977 byl spisovatel František Neužil na pozvání ve škole v Újezdě na vzpomínání a besedu se žáky a učiteli o jeho literární tvorbě. V roce 1984 přijel opět. A nikdy nezapomněl navštívit Mařenku Vlkovou (vdovu po řídícím Vlkovi), kterou znal ze svého působení v Rybníčku. Moc se totiž těšil na její předobré buchty.

Úryvek ze Stříbrného vzpomínání od Františka Neužila s názvem Románový debut:

Spravoval jsem tehdy v Rybníčku jedinou třídu, umístěnou pod naším bytem v přízemí. Žáčků bylo dvanáct, přicházeli do školy z rodin českých kolonistů, i ze smíšených manželství. Někteří uměli hovořit oběma jazyky, mnohdykrát jsem zaslechl o přestávce, že mezi sebou šeptají německy. Mimoškolní práce mnoho nebylo, středisko osvětové činnosti představoval v blízkém Újezdě osvědčený menšinář, řídící učitel Josef Vlk, kterému jsem vypomáhal při školních besídkách a při ochotnických divadlech. Mé manželce se zpočátku stýskalo, proto jsme skoro denně navštěvovali Vlkovu rodinu.

V Rybníčku na idylické jednotřídce jsem se za dlouhých zimních večerů začal vracet k literární práci .... Nejúčinnější ostruhy mi dával agilní Josef Koudelák, který působil v Renotách u Uničova na menšinové jednotřídce. Byl doslova posedlý osvětářskou prací a činností literární. Chrlil na mě při setkání výčitky, že trávím bezpracně večery pod petrolejovou lampou (opravdu jsme svítili petrolejem, elektřina nebyla ve škole zavedená).

 

zpět na Historie

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15
Kamenické práce a úpravy pomníků - Kamenictví Janošek
16
17 18 19 20 21 22
Hody v Újezdě
23
24 25 26 27 28 29 30